ایرادهای رایج تلویزیون ال سی دی

ایراد مدل :  TCL L46E5300A 3D LED TV

علامت : تلویزیون پس از حدود 1 تا 2 ساعت صدایی ندارد.

تعمیر/راه حل

هنگام آزمایش این تلویزیون، پس از حدود 1 ساعت ، صدا به طور متناوب قطع و وصل شده ، پس از آن کاملا بی صدا می شود. استفاده از ورودی های صدای دیگر مانند AV و HDMI نیز نتیجه مشابهی دارند.

چون مشکل با گرم شدن تلویزیون ظاهر می شود ، پس مظنون بخش صدا در مادربرد است و قطعاتی روی این برد وجود دارد که حساس به افزایش گرما هستند. جهت باد خشک کن مو ( سشوار ) روی بخش صدا مادربرد قرار گرفت.

فقط پس از 10 دقیقه مشکل عدم وجود صدا در تلویزیون ظاهر شد. بنابراین اطمینان حاصل شد که بخش صدا باعث بروز این مشکل بوده است. هنگام آزمایش (U701) TAS5707 در هر پایه آن ، متوجه شدم پایه 19 پایه کنترل وظیفه(MUTE) ، هنگامی که صدای تلویزیون عادی است این پایه حدود 3.3 ولت است. پس از استفاده از سشوار مو روی بخش صدا ، این ولتاژ به آهستگی تا 0 ولت کاهش می یابد و صدا قطع می شود!

بنابراین مظنون مدار MUTE است و قطعاتی در آن بخش وجود دارد که با افزایش حرارت دچار نقص می شوند.

گرمای سشوار را روی این مدار متمرکز کردم و متوجه شدم یک خازن C735 (1uf)  , SMD   نشتی دارد و نسبت به افزایش حرارت حساس شده است . پس از تعویض این خازن ، مشکل صدای تلویزیون حل شد!

ایراد مدل : Xoceco-Prima LC-52HW35 LCD TV

علامت : کانال تلویزیون تصویر ندارد ، اما ورودی های سیگنال دیگر عادی هستند.

تعمیر/ راه حل :

ولتاژهای خروجی برد PSU عادی هستند. ولتاژهای خروجی مادربرد (LDO) DC-DC عادی و پایدار هستند.

همه ولتاژهای تیونر تلویزیون صحیح هستند اما متوجه شدم ولتاژ مسیرهای سیگنال کلاک (clock) یعنی SCL و SDA تا 0.8 ولت افت پیدا کرده اند. معمولا این ولتاژ حدود 5 ولت است. این دو مسیر به بخش تیونر می روند.

بنابراین این 2 مسیر قطع شد. ولتاژ مسیرهای SDA و SCL به حدود 5 ولت برگشته اند! بنابراین این دو مسیر به بخش تیونر را دنبال کردم و متوجه شدم دو پایه در سوکت تیونر اتصالی کرده اند. پس از لحیم کاری دوباره این پایه ها ، مشکل این تلویزیون برطرف شد

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون ال سی دی خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون ال سی دی سامسونگ ، تعمیرات تلویزیون ال سی دی ال جی ، تعمیرات تلویزیون ال سی دی سونی و همچنین توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 10416 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.