برد کنترلر LCD (LCD Controller Board)

کنترلر LCD یا T-con سیگنال های LVDS را از مادربرد دریافت کرده و سیگنال های راه انداز TFT را پردازش کرده و سپس از طریق برد راه انداز , IC های راه انداز , پانل LCD ال جی را کنترل می کند. در برد T-con IC های RAM دینامیک را خواهید دید که ابزارهای ذخیره سازی با سرعت بسیار بالایی هستند و جهت ذخیره اطلاعات تا زمانی که آدرس دهی می شوند استفاده خواهند شد.

معمولا ولتاژ تغذیه 12 ولت از طریق کابل , از مادربرد به برد T-con اعمال می شود. این ولتاژ به آسانی با اندازه گیری پیکوفیوز که روی برد T-con قرار دارد قابل تشخیص است.

برد راه انداز (LCD (LCD Driver Board

برد راه انداز LCD ال جی توسط برد مدار چاپی انعطاف پذیر (FPCB) مستقیما به پانل LCD متصل شده است. برد راه انداز سیگنال را از کنترلر LCD ال جی به IC های راه انداز که مستقیما روی FPCB سوار شده اند هدایت می کند که برد راه انداز را به پانل LCD ال جی وصل می کند. گاهی اوقات پیکربندی های متفاوتی را خواهید دید مانند برد کنترلر LCD / T-CON و برد راه انداز که به صورت یکپارچه قرار گرفته است.

مدار استندبای (Standby Circuit)

مدار استندبای جهت تغذیه توان MCU و قطعات دیگر تلویزیون LCD ال جی در زمانی که تلویزیون خاموش است استفاده می شود و به همین خاطر است که حالت استندبای نامیده می شود. در واقع تلویزیون به صورت کامل خاموش نشده است مگر اینکه کابل برق را جدا کرده باشید.

به خاطر حالت استندبای در تلویزیون است که قادر هستید تلویزیون را روشن کنید. هنگامی که دکمه پاور روی کنترل از راه دور یا کلید های موجود در تلویزیون را فشار می دهید سیگنالی به MCU فرستاده می شود که به MCU می گوید یک سیگنال راه انداز (Start Up) به Power IC بفرستد تا Power Mosfet ها شروع به فعالیت کرده و باعث روشن شدن تلویزیون می شود.

مدار استندبای روی برد SMPS قرار دارد و به آسانی توسط ترانسفورمر سوییچینگ کوچک خود قابل شناسایی است. ولتاژ عادی استندبای 5 ولت DC می باشد. منبع تغذیه استندبای یک SMPS است و معمولا شامل PWM و Mosfet که به صورت یکپارچه شده روی یک Power IC استندبای قرار گرفته اند , ترانسفورمر سوییچینگ , دیود ثانویه , خازن های صافی , مدار فیدبک و غیره می باشد. این مدار یک SMPS کاملا کار آمد است , در واقع فقط کوچک است. یک SMPS داخل SMPS دیگر.

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون ال سی دی سامسونگ ، تعمیرات تلویزیون ال سی دی ال جی ، تعمیرات تلویزیون ال سی دی سونی و همچنین توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 8996 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.