خرابی های بخش منبع تغذیه در تعمیر تلویزیون LCD سونی

اکنون بعضی از خرابی های متداول در منبع تغذیه تلویزیون LCD سونی را مرور می کنیم.

خرابی های منبع تغذیه در تلویزیون LCD سونی کاملا رایج است ، پس پیشنهاد می کنم تا آنجا که امکان دارد در مورد SMPS و عیب یابی SMPS مطالعه کنید.

_ تلویزیون دارای حالت Dead (مرگ) است ، چراغ LED پاور یا استندبای خاموش است و فیوز اصلی نیز سوخته است.

پل دیود ، دیود های بخش اولیه و ثانویه ، خازن صافی اصلی (از نظر اتصالی یا نشتی بررسی شود) ، وریستور (از نظر خرابی ظاهری و یا قرائت اهم پایین بررسی شود) ، Power Mosfet ها ، ترانسفورمرهای سوئیچینگ و غیره بررسی شوند. اگر قطعات اتصالی کرده ی زیادی در بخش اولیه مشاهده کردید ، علاوه بر تعویض همه قطعات خراب ، Power IC را نیز تعویض کنید ، چون Power IC نیز اغلب می سوزد.

خرابی های بخش منبع تغذیه در تعمیر تلویزیون LCD سونی

تلویزیون LCD سونی دارای حالت Dead (مرگ) است ، چراغ LED پاور و استندبای خاموش است و فیوز اصلی سالم است.

مدار استندبای را بررسی کنید ، ولتاژ در کاتد دیود بخش ثانویه (به طور نمونه 5 ولت DC) را بررسی کنید اگر ولتاژی وجود نداشت یا در محدوده مشخص شده نبود قطعات مجاور آن را بررسی کنید. دیود های بخش ثانویه ، خازن صافی و چوک مدار استندبای را بررسی کنید. من تلویزیون LCD سونی داشته ام که دیود ثانویه در مدار استندبای اتصالی کرده بودند و تلویزیون های LCD سونی نیز بودند که در حالت Dead قرار داشتند اما LED استندبای روشن و خاموش می شد (Flicker) که دلیل خرابی به خاطر خازن های صافی ثانویه در مدار استندبای بود. به این نکته توجه داشته باشید که چشمک زدن چراغ LED می تواند نشان دهنده خرابی MCU باشد و خرابی ممکن است حتی مربوط به بخش منبع تغذیه نیز نباشد. اگر مشاهده کردید چشمک زدن چراغ LED دارای ریتم و الگوی خاصی است (مانند 3 بار چشمک زدن و توقف ، 2 بار چشمک زدن و تکرار و غیره) به دفترچه ی سرویس و راهنمای تعمیرات تلویزیون ال سی دی سونی مراجعه کنید و ببینید که آیا تلویزیون LCD سونی کدهای ویژه ای در مورد ترتیب روشن شدن LED ها را دارد یا خیر و اگر چنین چیزی وجود داشت می تواند مستقیم شما را به مدار مناسب جهت تعمیر تلویزیون LCD سونی هدایت کند.

_ تلویزیون در حالت Dead (مرگ) قرار دارد ، چراغ LED پاور و استندبای روشن است و فیوز نیز سالم است.

ولتاژ Vcc به Power IC را بررسی کنید. اگر این ولتاژ وجود نداشت مقاومت های Start Up در مدار Start Up را بررسی کنید.

مدار Start Up در تلویزیون ال ای دی سونی :

مدار Start Up در تلویزیون ال ای دی سونی معمولا شامل یک یا چند مقاومت با اندازه اهمی بالا است که هنگامی که SMPS روشن نیست ولتاژ 320 ولت در پایه مثبت خازن اصلی را کاهش می دهد تا این ولتاژ جهت تغذیه توان Power IC استفاده شود. مدار Start Up همچنین ممکن است ولتاژ را از مسیر AC بگیرد که در بعضی موارد یک دیود یکسوساز نیز وجود خواهد داشت.

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون ال سی دی خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون ال ای دی سونی ، تعمیرات تلویزیون ال سی دی سونی و همچنین سامسونگ،ال جی، توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 13159 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.