شناخت و آزمایش اپتوکوپلر در تعمیرات تلویزیون LCD و LED

شناخت و آزمایش اپتوکوپلر (Opto-Isolator) در تعمیرات تلویزیون LCD سونی :

اپتوکوپلر ، اپتوایزولیتور یا فتوکوپلر نیز نامیده می شود و قطعه ای است که اجازه می دهد سیگنال از یک مدار به مدار دیگر عبور کند اما مدارها از نظر الکتریکی از هم عایق شده اند. اپتوکوپلر به صورت متداول یک IC است که شامل یک تلویزیون LED سونی می باشد که به بیس فتو ترانزیستور داخلی اپتوکوپلر که معمولا از نوع ترانزیستور NPN است می تابد. سیگنالی به تلویزیون LED سونی اعمال می شود سپس نوری از تلویزیون LED سونی ساطع شده که از نظر روشنایی متفاوت است و دارای دامنه ای یکسان با سیگنال ورودی می باشد. این نور به فتو ترانزیستور رسیده و سیگنال را به مدار دیگر انتقال می دهد.

آزمایش اپتوکوپلر در تعمیرات تلویزیون LCD ال جی :

با استفاده از مولتی متر آنالوگ که روی مقیاس اهمی X1 اهم تنظیم شده بخش LED اپتوکوپلر را آزمایش کنید. می توانید شماره قطعه را از اینترنت یا شماتیک تلویزیون LCD ال جی جستجو کنید. اپتوکوپلر رایج در تلویزیون LCD ال جی نوع 817 است که برای مثال دارای شماره قطعه PC817 می باشد.

انواع بسته بندی های چندتایی در تلویزیون LED سامسونگ :

پراب های آزمایش را در هر دو پایه بخش تلویزیون LED سامسونگ اپتوکوپلر قرار دهید و سپس پراب ها را جابه جا کنید ، در یک جهت باید قرائت اهم پایین و در جهت دیگر قرائت بی نهایت مشاهده شود.

اگر در هر دو جهت قرائت اهم پایین به دست آید پس بخش LED اتصالی کرده و اپتوکوپلر باید تعویض شود. اگر در هر دو جهت قرائت بی نهایت بدست آید بخش LED قطع شده و دوباره اپتوکوپلر باید تعویض شود.

در اقدام بعدی ، بخش ترانزیستور اپتوکوپلر باید آزمایش شود. بعضی اپتوکوپلر ها ممکن است شش پایه داشته باشند. در این صورت سه پایه مربوط به بخش ترانزیستور IC اپتوکوپلر ، بیس ، امیتر و کالکتور خواهد بود. در بخش تعمیرات تلویزیون LED سامسونگ سه پایه شامل آند ، کاتد و یک پایه دیگر بدون اتصال است. اگر اپتوکوپلر شش پایه دارید ، به بخش مربوط به آزمایش ترانزیستور ها جهت بررسی بخش ترانزیستور اپتوکوپلر مراجعه کنید. اگر اپتوکوپلر 4 پایه دارید که متداول ترین نوع در تعمیرات تلویزیون های LCD سامسونگ می باشد ، پس مولتی متر آنالوگ را روی مقیاس X10K اهم تنظیم کرده و پراب های آزمایش را روی دو پایه بخش ترانزیستوری اپتوکوپلر که امیتر و کالکتور است قرار داده ، سپس پراب های آزمایش را جابه جا کنید. در یک جهت باید قرائت اهم بالا و در جهت دیگر باید قرائت بی نهایت به دست آورید.

اگر در هر دو جهت قرائت اهم پایین یا قرائت اهم بالا به دست آورید ، اپتوکوپلر باید تعویض شود. اکنون اهم متر را روی مقیاس X1 اهم تنظیم کرده و پراب های آزمایش را دوباره در هر دو جهت روی امیتر و کالکتور قرار دهید ، اکنون در هر دو جهت تنها باید قرائت بی نهایت به دست بیاورید ، در غیر این صورت اپتوکوپلر باید تعویض شود.

 شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون LCD و LED سامسونگ ، تعمیرات تلویزیون LCD و LED ال جی ، تعمیرات تلویزیون LCD و LED سونی و همچنین توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 10281 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.