شناخت و آزمایش ولتاژ رگولاتورها در تعمیرات تلویزیون LED و LCD

شناخت و آزمایش ولتاژ رگولاتورها در تعمیرات تلویزیون LED ال جی :

ولتاژ رگولاتور یک قطعه الکترونیک است که طراحی شده تا به صورت خودکار ولتاژ خروجی ثابت و پایداری را تامین کند علی رغم وجود نوسان ساز در ولتاژ ورودی یا مصرف جریان توسط بار (یک قطعه) است.

آزمایش ولتاژ رگولاتور در تعمیرات تلویزیون LCD سامسونگ :

برای آزمایش ولتاژ رگولاتور مجبورید آن را روی برد مدار و در حالی که کابل برق متصل به تلویزیون است یا تلویزیون LCD سامسونگ روشن است انجام دهید.

تلویزیون را روشن کرده و مولتی متر دیجیتال یا آنالوگ را روی ولتاژ DC مناسب تنظیم کنید. پراب آزمایش مشکی را به زمین سرد (Cold Ground) وصل کرده و با احتیاط پراب قرمز را به پایه خروجی رگولاتور وصل کنید ، معمولا پایه سوم در بیشتر ولتاژ رگولاتورها پایه خروجی ولتاژ می باشد مانند LM705 .

به یاد داشته باشید اگر لازم باشد شماره قطعه ولتاژ رگولاتور را می توانید جستجو کنید تا اینکه مطمئن شوید آزمایش به صورت صحیح انجام می شود.

اکنون باید انتظار داشته باشید ولتاژ خروجی در محدوده قابل تحمل و تعیین شده توسط ولتاژ رگولاتور قرار داشته باشد. برای مثال در LM705 باید انتظار ولتاژ خروجی در حدود 5.1 تا 5.9 ولت DC را داشته باشید ، اگر در زمان اندازه گیری ولتاژ برای مثال 1 ولت به دست آورید پس مجبورید تلویزیون را خاموش کرده و کابل برق را جدا کنید سپس پایه خروجی ولتاژ رگولاتور را از برد جدا کنید.

دوباره تلویزیون را روشن کرده و ولتاژ را در پایه خروجی جدا شده از مدار بررسی کنید ، اگر ولتاژ به جای 1 ولت به 5 ولت برگشته است پس به احتمال زیاد خود IC سالم است و باید به اتصالی در قطعه ای در مدار که پس از IC ولتاژ رگولاتور قرار گرفته و جریان را به خود می کشد مشکوک شوید. اگر هنوز افت ولتاژ وجود دارد پس به احتمال زیاد رگولاتور خراب است و باید تعویض شود. اگر در خروجی صفر ولت اندازه گیری کردید پس مجبورید ولتاژ ورودی به ولتاژ رگولاتور را نیز بررسی کنید. ولتاژ ورودی باید حداقل 2 ولت از ولتاژ خروجی بیشتر باشد. برای مثال در LM705 برای اینکه 5 ولت خروجی تولید شود ولتاژ ورودی به رگولاتور حداقل باید 7 ولت باشد. اگر ولتاژ ورودی کم است به قطعه ای در مدار که ولتاژ تغذیه ولتاژ رگولاتور را تامین می کند مشکوک شوید.

شناخت و آزمایش سوئیچ ها در تعمیرات تلویزیون LCD سونی :

سوئیچ قطعه ی الکترونیکی است که می تواند مداری را جدا کند یا جریان را از یک بخش مدار به بخش دیگر منحرف کند. متداول ترین نوع سوئیچی که در تلویزیون LCD سونی خواهید دید سوئیچ لمسی یا میکرو سوئیچ است.

آزمایش سوئیچ های لمسی یا میکرو سوئیچ در تعمیرات تلویزیون LCD ال جی :

معمولا آزمایش سوئیچ های لمسی و هر نوع سوئیچ آسان است. مولتی متر دیجیتال را روی حالت آزمایش اتصال (Continuity) تنظیم کنید یا در مولتی متر آنالوگ مقیاس اهمی X1 اهم را انتخاب کنید. پراب های آزمایش را روی پایه های سوئیچ قرار دهید (قطبیت مهم نیست). باید قرائت بی نهایت را به دست آورید. اکنون در حالی که هنوز پراب های آزمایش روی پایه ها قرار دارند ، دکمه سوئیچ را فشار دهید ، عقربه مولتی متر یاد قرائت اهم پایین یا صفر اهم را نشان دهد و هنگامی که دکمه را رها می کنید ، عقربه مولتی متر باید به بی نهایت برگردد یا O.L را نشان دهد.

  شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون LCD و LED سامسونگ ، تعمیرات تلویزیون LCD و LED ال جی ، تعمیرات تلویزیون LCD و LED سونی و همچنین توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 10603 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.