شناخت و عیب یابی مقاومت ها در تعمیر تلویزیون LCD

شناخت و عیب یابی مقاومت ها در تعمیر تلویزیون LCD ال جی :

یک مقاومت از عبور جریان الکتریکی از خود مخالفت می کند. مقاومت ها به صورت اهم اندازه گیری می شوند. خصوصیت های اصلی مقاومت در تلویزیون LCD ال جی ، اندازه اهمی آن که به صورت اهم و نرخ توان که به صورت وات (W) مشخص می شود. هرگز برای تعویض کردن مقاومت ها در تعمیرات تلویزیون های LED ال جی ، از مقاومت با وات کمتر از مقاومت اصلی استفاده نکنید. استفاده از نرخ توان بالاتر مشکلی ندارد اما هرگز نباید کمتر باشد . وقتی مقاومت ها را به صورت سری به هم وصل می کنید اندازه های اهمی مقاومت ها با هم جمع می شود اما اگر به صورت موازی به هم وصل شوند اندازه مقاومت ها معکوس می شود.

خواندن مقاومت ها در تعمیرات تلویزیون های LCD سامسونگ :

مقاومت ها در تلویزیون های LCD سامسونگ با باندهای رنگی برای نشان دادن اندازه اهم آنها علامت گذاری شده اند. خواندن باید از چپ به راست باشد ، اولین باند ، اولین عدد اندازه اهمی ، دومین باند نیز دومین عدد اندازه اهمی مقاومت می باشد. باند سوم ضریب است و مشخص می کند چند صفر پس از دو عدد وجود دارد ، باند چهارم نیز اندازه مهم دیگر ی است که درصد خطا مقاومت را تعیین می کند.

درصد خطا در تلویزیون های LED سامسونگ :

درصد خطا (Tolerance) ، میزان درصد خطا ، میزان مجاز خطا بالا (+) یا پایین تر (-) اندازه مقاومت اهمی است و با محاسبه آن از طریق رنگ باندها می تواند تغییر کند. برای مثال ، مقاومتی از سمت چپ به راست دارای باندهای رنگی قرمز ، قهوه ای ، زرد و طلایی است ، نتیجه 210000 اهم یا 210K اهم با درصد خطا 5% می شود. گاهی اوقات مقاومت هایی را خواهید دید که دارای 5 باند رنگی هستند ، باند چهارم ضریب و باند پنجم درصد خطا می باشد. بعضی مقاومت ها مانند مقاومت های SMD به جای باندهای رنگی از اعداد استفاده می کنند اما روش کار یکسان است. در مورد مقاومت SMD با 3 عدد ، اولین شماره اولین عدد اندازه مقاومت ، دومین شماره دومین عدد و سومین شماره را تعیین می کند. بنابراین مقاومت SMD که با 103 علامت دار شده است ، دارای اندازه 10K اهم خواهد بود. حرف R ممکن است در اندازه مقاومت دیده شود. برای مثال 4R7 ، حرف R نشان دهنده اعشار بوده و در این مورد 4.7 اهم خواهد بود.

آزمایش مقاومت در تعمیر تلویزیون LCD سونی :

آزمایش مقاومت ها در تلویزیون های LCD سونی را می توان توسط مولتی متر آنالوگ یا دیجیتال انجام داد. تشخیص اندازه مقاومت ها در تعمیرات تلویزیون های LCD سونی را می توانید با استفاده از باند های رنگی یا کد های عددی انجام داد. اگر مقاومت بسوزد یا رنگ آن تغییر کند در نتیجه نمی توانید باندهای رنگی را بخوانید پس به دیاگرام شماتیک تلویزیونی که در حال کار روی آن هستید نیاز پیدا خواهید کرد.

زمانی که اندازه مقاومتی که می خواهید آن را آزمایش کنید می دانید ، به سادگی مولتی متر دیجیتال یا آنالوگ خود را روی مقیاس اندازه گیری مقاومت اهمی تنظیم کرده و اندازه واقعی مقاومت را اندازه گیری کنید. میزان اهم اندازه گیری شده توسط شما باید در محدوده درصد خطا آن مقاومت باشد. بیشتر مقاومت ها در تلویزیون های LED سونی در صورت خراب شدن ، دارای افزایش اندازه اهمی یا قطعی در مدار می شوند. مقاومت سوخته یا سیاه شده به طور طبیعی خراب است و باید تعویض شود. مقاومت ها در تلویزیون LCD سونی را همیشه قبل از آزمایش از برد جدا کنید چون قطعات مجاور آن ممکن است باعث ایجاد قرائت غیر عادی توسط مولتی متر شود. میزان وات مقاومت روی بدنه آن مشخص نشده و می توان آن را از نظر اندازه فیزیکی مقاومت تشخیص داد.

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون LCD و LED سامسونگ ، تعمیرات تلویزیون LCD و LED ال جی ، تعمیرات تلویزیون LCD و LED سونی و همچنین توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 8920 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.