نحوه کار تلویزیون ال سی دی سونی

این قسمت مربوط به اطلاعات مقدماتی از نحوه کار تلویزیون ال سی دی سونی می باشد. در واقع این اطلاعات را باید قبل از شروع تعمیر تلویزیون ال سی دی سونی بدانید. اگر چنین نباشد ، مطمئن نخواهید شد که ابتدا برای عیب یابی تلویزیون ال سی دی سونی از کجا باید شروع کنید.

تلویزیون ال سی دی سونی از 7 برد یا بخش تشکیل شده است که شامل

1) برد منبع تغذیه (PSU)

2) برد اینورتر (Inverter Board)

3) لامپ های CCFL/EEFL

4) مادربرد (Main Board)

5) برد پانل جلویی

6) برد T-CON

7) پانل LCD

بعضی از تلویزیون های ال سی دی سونی از برد IP (منبع تغذیه + اینورتر که در یک برد قرار دارد) استفاده می کنند و برد T-CON داخل پانل LCD سونی یکپارچه شده است. بنابراین بعضی از تلویزیون های LCD سونی فقط 5 برد یا بخش دارند.

نحوه کار تلویزیون ال سی دی سونی

توضیح نحوه کار تلویزیون ال سی دی سونی

هنگامی که کابل برق تلویزیون به منبع AC وصل شده و تلویزیون ال سی دی سونی روشن می شود ، برد PSU تلویزیون LCD سونی به صورت خودکار ولتاژ استندبای 5 ولت (5VSTB) را تولید کرده و به مادربرد ارسال می کند. ولتاژ های دیگری در برد PSU به استثنای 5VSTB وجود ندارد.

هنگامی که مادربرد 5 ولت استندبای را از برد PSU دریافت می کند ، این ولتاژ از یک ولتاژ رگولاتور یا مدار DC-DC عبور می کند تا ولتاژ 3.3 ولت ساخته شود. پس از آن ، این 3.3 ولت ، ولتاژ IC MCU ، CPU و برد پانل جلویی (صفحه کلید) را تامین می کند. بنابراین می توانیم روشن شدن چراغ LED استندبای در جلوی تلویزیون ال سی دی سونی را ببینیم. اکنون تلویزیون در حالت استندبای قرار دارد.

پس از فشار دادن دکمه روشن شدن در برد پانل جلویی یا کنترل از راه دور ، مادربرد سیگنال Power On (PS_ON ، PWR_ON یا کد دیگر) را به برد PSU ارسال می کند. این سیگنال PS_ON به بخش PFC برد منبع تغذیه و سپس بخش PWM ارسال می شود تا خروجی های ولتاژ دیگر مانند 24 ولت ، 12 ولت ، 5 ولت ، 3.3 ولت و ... برای مادربرد ، برد T-CON و برد/بخش اینورتر تولید شوند. سرانجام تلویزیون ال سی دی سونی می تواند تصویری روی صفحه نمایش دهد.

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون سونی خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون ال سی دی سونی ، تعمیرات تلویزیون ال ای دی سونی و همچنین سامسونگ،ال جی تماس حاصل فرمایید

خواندن 3436 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.