نمایشگر (Display)

وسیله ای که قادر به نمایش تصاویر متحرک، ساکن و کاراکترهای مختلف در رنگ های متنوع یا تک رنگ باشد نمایشگر نامیده می شود.

نمایشگر کاربردهای مختلفی داشته و بر اساس نوع کاربرد، انواع بسیار متفاوتی از آنها ساخته شده و در دسترس عموم قرار گرفته است. برخی از وسایلی که از نمایشگر استفاده می کنند، عبارتند از : تلویزیون، کامپیوتر، لپ تاپ، دوربین های عکاسی و فیلمبرداری، گوشی موبایل و تلفن، ساعت، دستگاه های اندازه گیری پزشکی و آزمایشگاهی، دستگاه های صنعتی، سینما، ورزشگاه ها، فرودگاه ها، تبلیغات خیابانی، آیفون تصویری، ماشین حساب و ...

با توجه به تفاوت در کابرد و محیط های مختلفی که نمایشگر در آنها استفاده می شود نیاز به سایزهای متفاوتی از نمایشگرها وجود داشته و هر یک از آنها از تکنولوژی ساخت و مدارات جانبی متفاوتی استفاده می کنند.

تعاریف مختلفی برای نمایشگر بیان می شود که برخی از آنها عبارتند از:

-         نمایشگر وسیله ای برای تبدیل جریان الکتریکی به نور و تصویر است.

-         نمایشگر همانند چهره و سیمای انسان و یک وسیله خروجی برای نشان دادن عملکرد سایر قسمت های مجموعه است.

-         نمایشگر در حقیقت یک مبدل است که جریان الکتریکی را به نور و تصویر تبدیل می کند.

به طور خلاصه، صفحه نمایش یا نمایشگر مهم بوده و اصلی ترین قسمت یک تلویزیون را تشکیل می دهد. نمایشگر حاصل عملکرد و کیفیت سایر قسمت ها را در اختیار بیننده قرار می دهد. بنابراین اگر کیفیت نمایشگر پایین باشد، عملکرد سایر قسمت ها تحت الشعاع آن قرار گرفته و نامطلوب به نظر می رسد. صفحه نمایش یا نمایشگر قسمتی است گه سیگنال و جریان الکتریکی را به نور و تصویر تبدیل می کند. انواع مختلفی از نمایشگرها در تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرند.

نمایشگرها در دو نوع مونوکروم (تک رنگ سیاه و سفید) و کروما (رنگی) ساخته می شوند. در تلویزیون های جدید از نمایشگرهای رنگی استفاده می شود. نمایشگرهای رنگی در انواع مختلفی و در ابعاد متفاوت ساخته می شوند.

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون ال سی دی سامسونگ ، تعمیرات تلویزیون ال سی دی ال جی ، تعمیرات تلویزیون ال سی دی سونی و همچنین توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 7384 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: نمایشگرهای OLED روش ساخت LCD

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.