نکته های تعمیر مادربرد تلویزیون

1) مدل : Skyworth 42L05HF LCD TV

شاسی : شاسی مادربرد 8M 60

علامت : تلویزیون استارت ندارد (startup) ، چراغ ال ای دی پاور از قرمز به آبی تغییر رنگ می دهد. پس از باز کردن قاب پشت ، بک لایت می تواند 10 ثانیه روشن بماند ، سپس 5 ثانیه خاموش می شود. پس از آن بک لایت 10 ثانیه روشن شده و به طور مکرر روشن و خاموش می شود . اما تلویزیون همیشه بدون تصویر است.

تعمیر / راه حل

قاب پشتی را باز کرده ، خروجی های ولتاژ PSU آزمایش شد. 23.8 ولت = 24V  ، 12.5 ولت = 12V ،

5.04 ولت = 5VSTB است اما سیگنال BL_ON/OF پایدار نیست. ولتاژ سیگنال BL_ON/OF به صورت تکراری بین 4.93V تا 0.02V در حال تغییر است. هنگامی که بک لایت برای 10 ثانیه روشن می شود ، این سیگنال BL_ON/OF ، ولت 4.93 است ، هنگامی که بک لایت برای 5 ثانیه خاموش می شود، ولتاژ سیگنال فقط 0.02 ولت است.

بنابراین مظنون خرابی لامپ های CCFL یا برد اینورتر است . از روش خود آزمایی PSU برای آزمایش PSU و سیستم بک لایت استفاده کنید . به طور تعجب آوری ، برد PSU و سیستم بک لایت به صورت مناسبی کار می کنند!

مسیر BL_ON/OF به برد اینورتر قطع شده و در مادربرد آزمایش شد . متوجه شدم ولتاژ سیگنال BL_ON/OF هنوز افزایش و کاهش می یابد. بنابراین متوجه شدم مشکل در مادربرد تلویزیون قرار دارد.

مراحل بررسی مادربرد به شرح زیر است :

1) مدارهای LDO و DC-DC

2) مدار EEPROM و حافظه فلش

3) مدار ریست CPU

4) کریستال مربوط به CPU

5) مدار DDR RAM

6) آزمایش تعویض فریمور حافظه فلش با استفاده از پروگرامر ISP

7) تعویض DDR RAM یا چیپ CPU یا فقط تعویض مادربرد

برای بررسی مدارهای DC-DC و LDO مادربرد ، نیاز به استفاده از دیاگرام شماتیک مادربرد داریم تا بدانیم چند مدار LDO یا DC-DC در این برد وجود دارد

مقادیر ولتاژ به نظر عادی و پایدار هستند . بنا براین مرحله بعدی بررسی EEPROM و حافظه فلش است.

بنابراین ورودی Vcc ، EEPROM ، سیگنال های SDA و SCL اندازه گیری شد ، همه صحیح و پایدار هستند.

ورودی Vcc حافظه فلش و سیگنال CLK نیز مناسب است.

بنابراین کار خود را بررسی مدار ریست CPU و شکل موج ( Waveform ) کریستال ادامه می دهیم.

مدار ریست به طور غیر عادی کار می کند . هنگام بررسی کریستال ، اسیلوسکوپ می تواند شکل موج سینوسی را شناسایی کند اما گاهی اوقات این شکل موج ناپدید شده و دوباره ظاهر می شود!

بنابراین مظنون ، خرابی کریستال  (Y1 12 MH) است. کریستال تعویض شد ولی مشکل تلویزیون هنوز پابرجاست و تغییری ایجاد نشده است.

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون LED و LCD خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون LCD و LED سامسونگ ، تعمیرات تلویزیون LCD و LED ال جی ، تعمیرات تلویزیون LCD و LED سونی و همچنین توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 7474 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.