چگونگی تعمیر تلویزیون LCD سامسونگ وقتی صفحه پر از خطوط عمودی سیاه و سفید است

مدل : تلویزیون LCD SAMSUNG LA-32B350F1

علامت : تصویر پر از خطوط عمودی

یکی از دوستان تعمیرکارم این تلویزیون LCD سامسونگ را برای تعمیر آورد. مشکل تلویزیون ال سی دی سامسونگ این مدل به این صورت است که تصویر پر از خطوط عمودی شده است.طبق معمول ، قبل از باز کردن تلویزیون ، جهت تعمیر تلویزیون LCD سامسونگ، ورودی سیگنال های ویدیو دیگر را آزمایش کرده و تفاوتی را روی صفحه مشاهده نکردم. حتی استفاده از سیگنال های PC و AC نیز مشکل مشابه را نشان می دهد. اما صدای تلویزیون LCD سامسونگ عادی است و کلید های پانل جلویی نیز کار می کنند. منوی OSD اجرا شده ولی مشکل مشابه وجود دارد.
پس از آزمایش ساده ای روی این تلویزیون LCD سامسونگ ، اولین مظنون ها برد T-con و پانل LCD سامسونگ هستند. اگر با اجرای منوی OSD ، منو به طور صحیح نمایش داده شود پس به کابل LVDS یا مادربرد مظنون می شوم. چون همه آزمایش ها دارای نتیجه مشابهی هستند بنابراین ممکن است برد T-con یا پانل LCD معیوب باشند.

چگونگی تعمیر تلویزیون LCD سامسونگ وقتی صفحه پر از خطوط عمودی سیاه و سفید است

اکنون زمان این است که برای آزمایش های بیشتر تلویزیون LCD بخش های آن را جدا کنید. برای جدا کردن بخش های آن ، لازم است پیچ های پشت قاب تلویزیون را باز کنید. با برداشتن قاب پشت تلویزیون LCD سامسونگ می توانید برد های تلویزیون را مشاهده کنید. مکان یکی از بردها زیر حفاظ فلزی بود. این برد PCB ، برد T-con نامیده می شود. در جدید ترین مدل های پانل LCD ، مکان برد T-con در قسمت پایین قرار گرفته است. در مورد مدل های قدیمی تر پانل  LCD سامسونگ ، موقعیت برد T-con در بالا قرار گرفته است.
این برد ها ، شامل مادربرد ، برد IP و برد T-con می باشد. IP به معنی اینورتر و منبع تغذیه است. چون اطمینان داشتم برد T-con یا پانل LCD ایراد دارد ، ابتدا برد T-con را بررسی می کنم. قبل از آزمایش برد T-con ، ابتدا باید حفاظ فلزی برداشته شود. اما کانکتور LVDS و طراحی سوکت برد T-con متفاوت از برد های T-con دیگر است. بیرون کشیدن کابل LVDS از سوکت  LVDS برد T-con سخت بود. لطفا کابل LVDS را با فشار خارج نکنید ، در غیر اینصورت کابل یا کانکتور قطع خواهد شد.

متاسفانه پس از 3 تا 4 بار تلاش برای بیرون کشیدن کابل LVDS هنوز موفق به انجام این کار نشده بودم. بنابراین ساختار این کانکتور و سوکت LVDS را آنالیز کردم. متوجه شدم دو حفره در دو طرف کانکتور قرار دارد. با استفاده از نوک پنس ، دو طرف کانکتور را فشار داده و کابل LVDS را بیرون کشیدم. سرانجام کابل LVDS از سوکت LVDS در بیرون T-con جدا شد. نقاط تماس پایه های کابل LVDS بررسی شده و محکم و تمیز شدند.آزمایش اتصال با مولتی متر نیز ایرادی نشان نمی داد. چون کابل LVDS سالم است ، باید روی برد T-con ولتاژگیری نمایید. ولتاژ برد T-con نیز صحیح بود. تنها راه اطمینان از سالم بودن برد T-con ، مقایسه آن با برد دیگر است. پس از تعویض برد T-con با برد سالم دیگر ، هنوز مشکل مشابه وجود داشت. پس ثابت می شود که پانل LCD سامسونگ دلیل بروز مشکل بوده است.

شما عزیزان می توانید جهت تعمیرات تلویزیون خود با دیبا سرویس بعنوان مرکز تعمیرات تلویزیون LED سامسونگ ، تعمیرات تلویزیون LCD سامسونگ و همچنین ال جی،سونی،توشیبا و فیلیپس تماس حاصل فرمایید

خواندن 10967 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.